NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Žralok na Jadranu děsí turisty

Žralok jako nepřítel, co umí vystrašit, zkazit náladu a potažmo i sezónu. Chorvatsku, které turistickým ruchem žije a je pro něho značným dílem hospodářsko-ekonomických příjmů, hrozí žralokománie. Turisté napjatě očekávají další zaručené zprávy o nebezpečném predátorovi a média se díky tomu plácají po zádech nad svou zvýšenou sledovaností. Žralok na Makarské, Korčule a kdoví kde ještě - je pro jedny hrozbou a pro druhé výživným byznysem.

Jak je to doopravdy?

Ví Bůh, proč se žralok, který vody Jadranu běžně obývá, ale nikdy se nepřibližuje pobřeží, rozhodl ukazovat podél pláží zrovna na začátku nové sezóny. Nejprve byl žralok mako, který se považuje za nebezpečného pro člověka, spatřen u letoviska Makarská. Nedlouho poté se objevil u Korčuly, znovu u Makarské a teď dokonce u Primoštěnu. Jeho mořské korzování vyvolává značnou nevoli u řad turistů a není zcela vyloučeno, že se nejedná o jednoho a téhož jedince a žraloků je při pobřeží víc.

Lidé se bojí do vody. Přestože se hoteliéři a majitelé apartmánů snaží situaci bagatelizovat, úsměv na tváři pomalu mizí i jim. Žralok jim odhání kunčofty a bez nich hrozí neprosperita. Nemožnost žraloka ulovit, neboť je ze zákona chráněný, na klidu nepřidá nikomu. Z logiky věci je zvíře asi hladové, když se odváží až k pobřeží plné turistů. Řešením pro koupací sezónu v bezpečí by mohly být ochranné sítě, upevněné na bojích. Ty ale v Chorvatsku na veřejných plážích chybí.

boat-20047_960_720

Nevítaný predátor vyvolává paniku

Žralok mako je schopný plavat až 70 kilometrovou rychlostí. U chorvatských břehů se naposledy objevil před 40 lety. Stabilně pohybovat se dokáže už v půlmetrové vodě. Během posledních 120 let zaútočili žraloci v Chorvatsku desetkrát, naposledy v roce 1974.

Pakliže máte radši ryby na talíři nebo v akváriích, držte Chorvatům a všem turistům směřujícím k Jadranu palce. Nezbývá než doufat, že žralok nalezne dostatek přirozené potravy v hlubokých mořských zónách a s pobřežím se raději rozloučí.

Symbolické NE žralokovi Náramek z pravé kůže s přívěskem ryby