NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Znáte legendu o sv. Václavovi?

Rok s rokem se sešel a jsou tu opět svatováclavské slavnosti. Státní svátek, který se na počest českého světce slaví, s sebou přináší dny plné veselí. Málokdo ale ví, proč tomu tak je a za co svatému Václavovi vděčíme.

Svatý Václav, který žil v 9. století po Kristu, byl český kníže, který je vnímám jako patron Čech a Moravy a uctíván jako symbol české státnosti. Podle pověsti ho vychovala jeho babička svatá Ludmila, která byla velkou vyznavačkou křesťanství a byla v dlouholetém sporu s Václavovou matkou Drahomírou, která byla kněžnou pohanskou. Obě ženy spolu vedly spor nejen o Václavovu východu, ale později i o jeho vliv na politickou moc.

Po dosažení dospělosti usedl Václav na trůn Přemyslovského knížectví, které obratně zveleboval. Pro svůj asketický způsob života byl označován jako „mnich na trůně“. Legendy hovoří o jeho pracovitosti, osobně se zasadil o zakládání vinic a pěstování obilí pro výrobu hostií, nechal stavět kostely a vykupoval otroky, aby jim daroval život v poddanství.

czech-republic-69485_960_720

Kdyby nebylo svatého Václava, nebyl by Český stát

Byl prozíravý panovník, i co se zahraniční politiky týče. Poté, co se v Evropě v 10. století měnily poměry na úkor Slovanů ve prospěch Saska a Maďarů, dokázal pomocí vysokých daní za mír uhájit území pro rodící se český stát před německou dobyvačností.

Svatý Václav se stal skrze svou smrt mučedníkem. V rámci sourozenecké a politické rivality byl zavražděn ve věku 28 let svým bratrem Boleslavem. Jeho tělo bylo převezeno ze Staré Boleslavi, kde k vraždě došlo, do Prahy a uloženo v rotundě sv. Víta na Pražském hradě, dnes nazývané Svatováclavské kapli. Část ostatků se 1076 letech vrátila do Staré Boleslavi, kde se každoročně pořádá Národní pouť v den výročí jeho úmrtí – 28. září.

Svatý Václav, který je považován za symbol české státnosti, protože se obecně věří, že pro Čechy sesílá a vyprošuje požehnání, byl velmi pobožný člověk. V úctu jeho památce poslouží růžence a náboženské ikony.

/foto:wikipedie, pinterest/

 Votivni_obraz_Ocko_-_Vaclav

Růženec ze skleněných mačkaných perel – unikátní modlitební kousek, který nemá obdoby. Růžencový symbol je praktickým pomocníkem při vyznání Bohu, stejně jako památeční artefakt, který může mít pouhou zdobnou a estetickou funkci. Ručně vyráběný růženec pochází z dílny firmy JHP Duňka s.r.o. z Jablonce nad Nisou, která má tradici už od roku 1992.

Růženec ala nevinnost – originální růženec v bílé barvě se skvěle hodí pro slavnostní příležitosti. Svou barvou, znázorňující nevinnost, potěší i děti.