NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Svatořečení Anežky české přineslo svobodu

Kanonizace české šlechtičny Anežky Přemyslovny, které proběhlo 12.11. 1989 v Římě za účasti tisíců českých poutníků, bylo předzvěstí, že komunistická moc slábne, respektive je v naprostém rozkladu. Splnilo se tak proroctví, které podle legendy říkalo, že v Čechách nastane mír, pokoj i blahobyt, až bude Anežka svatořečena.

Věřící lidé jsou přesvědčeni, že svatá Anežka nám všem vyprosila před 30 lety svobodu. Bylo až neuvěřitelné, že se v době, kdy byla římskokatolická církev pod státním dozorem a lidé nesměli svobodně cestovat na Západ, dostali na svatořečení k papeži tisíce českých a moravských věřících, které do baziliky sv. Petra a Pavla dovezly autobusy.

007308_2

Církev odvážně zvedla hlavu už o čtyři roky dříve. Od celonárodní pouti na Velehradě v roce 1985 byla registrována vzrůstající činnost katolického samizdatu a tajné církevní aktivity, jako svěcení knězů, řeholníků a křtění dětí, což velmi znepokojovalo komunistické pohlaváry. Věřící vysílali jasný signál nespokojenosti s komunistickým režimem a aktivizovali se. V lednu 1988 komunisty doslova šokovala petice, která žádala o odluku církve od státu, obnovení náboženských svobod, obsazení biskupských stolců, zajištění přístupu církve do hromadných sdělovacích prostředků, obnovení řeholního života, rehabilitaci nezákonně odsouzených z padesátých let a další body.

K podpoře petice vyzval kardinál Tomášek 4. ledna 1988. Během krátké doby ji podepsalo půl milionu lidí. To bylo důkazem, jak velký a silný potenciál se mezi katolickými věřícími skrývá. Kardinál Tomášek, vědom si podpory věřících, napsal dopis předsedovi federální vlády Štrougalovi a vyzval vládu k zahájení dialogu o uvolnění státního dozoru nad církvemi.

To sice nepadlo na úrodnou zem, ale k nejpodstatnějším změnám patřil charakter poutě na Anežčino svatořečení, kdy režim nekladl větší překážky v  cestě do Říma. Vedení KSČ respektovalo i většinu z naplánovaných aktivit, které se měly uskutečnit v rámci doprovodného programu poutě. Do Itálie nakonec oficiálně vycestovalo kolem desítky tisíc poutníků. Celý obřad přenášela v přímém přenosu dokonce Československá televize.

/foto: cirkev.cz/

italy-4395002_1920 (2)

Růženec ze skleněných mačkaných perlí v barvě modrý Melafír – základní modlitební pomůcka, kterou církev používá dva tisíce let a je útěchou a nadějí v každé době

Růženec z mačkaných růžových ledových kuliček, tvar angličák – růženec jako symbol víry, naděje a lásky z bižuterní dílny v Jablonci nad Nisou. Každý kus je originál

Růženec z mačkaných kuliček, tvar zatíraná oliva, v červené barvě – unikátní doplněk všech věřících na světě. Růženec je vyroben z mačkaných kuliček o velikosti 7/5 mm. Uvedené rozměry se tedy mohou v závislosti na ketlování lišit +/- 5% z uvedené délky