NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Sv. Martin: Prozradily ho husy

Zase na bílém koni nepřijel. Řeč je o svatém Martinovi, který má podle legendy na svůj svátek – 11.11. - přivézt do českých luhů a hájů sníh. Jedenáctý listopad je formální přelom podzimu, směřujícího k tuhé zimě.

Proč je zrovna svatý Martin spojen se sněhem, může pomoci objasnit jeho životní příběh. Příběh římského vojáka, který žil ve 4. století po Kristu a v tuhé zimě se rozdělil s žebrákem o svůj plášť.

800px-Wilfred_Thompson_St_Martin_And_The_Beggar

Podle dochovaných análů se Martin vracel na koni do vojenského tábora. U brány ho oslovil polonahý žebrák a prosil o almužnu. Protože u sebe Martin neměl ani peníze, ani jídlo, zprvu nevěděl, jak by člověku pomohl. Pak ale vzal svůj velký důstojnický plášť a rozdělil ho svým mečem napůl. Polovinu pak hodil žebrákovi, třesoucímu se zimou, aby se aspoň trochu zahřál. Legenda dále vypráví, že Martin spatřil příští noc Ježíše, který byl oděn jeho půlkou pláště. A uslyšel, jak Ježíš říká andělům: „Tímto pláštěm mě oděl Martin, který je teprve na cestě ke křtu.“ Tato Kristova slova znamenají to, co je napsánu v evangeliu: „Cokoli učiníš jednomu z mých nejmenších bratří, pro mě jsi učinil.“

Následně na to se Martin obrátil na víru, aby se později stal francouzským biskupem a založil ve Francii první kláštery. Ani to se ale neobešlo bez legend. Jistě jste někdy slyšeli o svatomartinské huse. Odkdy se vlastně v tuto dobu ocitá na pekáči? A proč právě ona? Svatý Martin chtěl původní žít čistě asketickým životem poustevníka. Věřící si ho však žádali za biskupa. Původně jím být nechtěl. Před církevními hodnostáři se schoval do husího kurníku. Husy ale byly z nezvané návštěvy tak nevrlé, že ho svým kejháním prozradily.

duck-2957809_1920 (2)

Svatý Martin je rovněž jasným poslem blížící se zimy. K jeho svátku se váží staré pranostiky, jako:

„Na svatého Martina, bývá dobrá peřina,“

„Na svatého Martina, kouřívá se z komína“

 

Svatomartinský svátek je posledním významným dnem před následujícím Adventem a Vánocemi. Ty od dnešního dne dělí 42 dnů.

Ještě nenakupujete dárky?

Dámský fitness náramek H8 – chytrý a elegantní dámský fitness náramek, který si z estetického hlediska nezadá s klenotnickými hodinkami. Nabízí měření kroků, kalorií, monitoruje srdeční tep a kvalitu vašeho spánku. K tomu navíc přidává i orientační měření krevního tlaku s možností kalibrace přístroje a v neposlední řadě unikátní design.

Prsten se dvěma zirkony – netradiční design dvou zirkonů v uhlopříčce. Prstýnek je velmi vkusný a může se hodit i jako šperk zásnubní.

Dámský fitness náramek Smart band B78 – Fitness náramek, alias dokonalý Smart band šperk, nesmí chybět pod stromečkem žádné fitness parádnice

Dámský prsten z keramiky – klasický „ring“ v nevšedním pojetí. Keramická výroba se na prstech tak často nevidí, je však velmi efektní.

Dámské náušnice- pecičky ve tvaru slona – Sloník pro štěstí na ušních boltcích bude slušet každé slečně i paní. Udělejte radost pod stromeček a darujte náušnice coby talisman.

Řetízek s přívěskem Love hearts – Přívěšek plný zirkonů. Nádherný šperk, který nesmí v žádné šperkovnici chybět.

Visací náušnice ve tvaru listu – Staré dobré „houpací“ šmuky. Kdo jednou zkusí, zamiluje si je navždy. Ve formátu závěsného listu z bižuterie.

Řetízek s přívěskem Rose z Titanicu - Legendární šperk, který měla podle legendy v dekoltu Rose při poslední plavbě Titaniku. Skvost mezi šperky, s výrazným zirkonovým srdcem.

Náramek se zirkony Bangel – Očkový náramek s mega zirkonem a spoustou malých zdobných zirkonků na periferii s řetízkovým zapínáním.

Korálkový náramek LOVE – masivní doplněk z patnácti přírodních korálků, v jejichž středu je přívěsek z kovového srdce s nápisem Love

Zaplaťte Vaši objednávku ON-LINE a získejte dopravu ZDARMA při nákupu nad 599 Kč

V objednávce zadejte kód kuponu: PLATIMONLINE
Akce se vztahuje na platbu kartou a bankovním převodem při doručení na pobočky Zásilkovny!