NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Quasimodo by zaplakal

Srdce v plamenech. Zkáza klenotu Francie a jednoho z kulturních symbolů celé Evropy, katedrály Notre Dame, je šokem doslova pro celý svět. Otřeseni jsou památkáři, církevní hodnostáři, politici, celebrity i obyčejný lid. Katedrála přežila dvě světové války, morové rány i velkou francouzskou revoluci. Rána osudu přišla v době nejmodernějších technologií, kdy by člověk nečekal, že se něco takového vůbec může stát. Protipožární bezpečnostní opatření prý byla funkční.

200 let ji stavěli, 850 let sloužila a během několika hodin málem lehla popelem. Hasiči o její osud bojovali 9 hodin. Za oběť žhavému živlu padla téměř celá střecha, úzká věž ve střední linii a plameny nenasytně olízly i jednu ze dvou čelních věží.

57098942_10156565412017991_4522258343988822016_n

Ihned se zvedla vlna solidarity. Prezident Macron oznámil spuštění mezinárodní sbírky a deklaroval, že Francie katedrálu opraví do původní podoby. Každý člověk se jistě ve svých vzpomínkách vrátí hluboko do historie, kdy četl slavný román Victora Huga nebo slyšel legendu o zvoníku od Matky Boží, jménem Quasimodo. I ten po mnoha století vstává z pomyslného popela skrze kresbu ekvádorského umělce Cristina Correa Freile. Hrbáč Quasimoda na obrázku výstižně objímá gotický chrám a pláče.

D4OVKsjWsAE_2NK

Nostradamovo proroctví?

Jako něco mezi nebem a zemí vyznívá parafráze nadšenců slavných předpovědí astrologa a věštce Nostradama. Podle nich požár v Notre Dame předpověděl v jeho knize Les Prophéties slovy: „Hlava Berana, Jupitera a Saturna, Bůh věčný, jaké změny lze očekávat? Po dlouhém století se zlo vrátí, Francie a Itálie, jaké emoce podstoupíte? Tvrdí, že umístění planet a znamení zvěrokruhu na astrologickém diagramu odpovídá datu a tomu, co se v pondělí v Paříži stalo. S tím však nesouhlasí odborníci na historii, kteří vizionářské teze vztahují k události o 400 let mladší, jímž byla válka o španělské dědictví za vlády Ludvíka XIV.

57239017_10156565157257991_7941451619009298432_n

Náhoda nebo zázrak?

Ačkoliv požár způsobil obrovské škody, část interiéru zůstala přece jen zachována. Hasičům se povedlo zachránit cenné artefakty, jako trnovou korunu, kterou měl mít Ježíš na hlavě při svém ukřižování a do Francie ji přivezl v roce 1238 král Ludvík IX. poté, co ji získal od Benátčanů . Neporušen zůstal například i zlatý oltářní kříž, který v hořícím chrámu zůstal napospas, což věřící považují za znamení shůry, znamení od Boha. Ať tomu věříte nebo ne, jisté je, že miliony lidí po celé zeměkouli se semkli k modlitbě, prosí o jednotu církve a boží milosrdenství skrze RŮŽENEC.

/foto: Ministère de l'Intérieur/