NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Poslední výročí VŘSR před 30 lety

102 let od nejslavnější revoluce světa. VŘSR, neboli Velká říjnová socialistická revoluce, změnila ve 20. století dějiny celé Evropy. 7. listopadu uběhlo 102 let od chvíle, kdy rudé gardy v Petrohradě provedly útok na Zimní palác, který podle legendy zahájil výstřel z Aurory. Marxismus-leninismus dostal zelenou a svět si nakročil ke komunistické diktatuře. Ve starém juliánském kalendáři se psalo datum 25.10. 1917, v gregoriánském bylo 7.11.1917.

Vše ale začalo už na sklonku zimy. V únoru 1917 Rusko zažilo revoluci, při níž abdikoval car Mikuláš II. a carský režim se zcela zhroutil. Přispěla k tomu zhuntovaná ekonomika po 1 .světové válce, nepokoje z důvodu nedostatku potravin a již v březnu nespokojené petrohradské ženy, stojící v dlouhých řadách na chléb, vyvolaly mohutnou demonstraci. Střety sílily a rostly, až přerostly nepokoje v otevřený boj mezi revolučními silami a carským vojskem. V polovině března 1917 skončila 150 letá vláda rodu Romanovců. Svržení cara ale šokovalo exilové revolucionáře, protože se odehrálo bez nich. Podle V.I. Lenina se tehdy moci v Rusku ujala prozatímní buržoazie. Rozhodl tedy, že se revolucionáři zkusí vrátit do Petrohradu a udělat revoluci socialistickou, což se povedlo.

03383806

Říjnová revoluce vynesla k moci krajní levici, vedenou bolševiky, v čele s V. I. Leninem. Šlo o předchůdce komunistické strany a start nové éry, která ovlivní půlku zeměkoule na více než 70 let.

VŘSR se vždy vehementně slavila. Pamatujete na stylové lampionové průvody? Když Moskva slavila, muselo i ČSSR. Naposledy se do průvodu vyrazilo přesně před 30 lety.

72.výročí VŘSR mělo nečekanou pointu:

■ titulek Rudého práva (7.11.1989): „Myšlenky stále živé“ s fotografií křižníku Aurora.

■ slavnostní delegace kladly květiny u pomníků v Brně i Bratislavě

■ v Kutné Hoře se otevřela výstava známek s Leninovými podobenkami

2 dny na to padla Berlínská zeď

po dalších 9 dnech i komunistický režim v Československu

photo-1549830727-c1c26b45db08

Oslavte s námi 30 let svobody!

HOLOGRAM - Řetízek s přívěskem - symbolický artefakt, který má punc historických událostí

ORLICE - Řetízek s přívěskem – doplněk, co řadí svého nositele mezi ty, jimž není národní hrdost cizí

SRDCE - Řetízek s přívěskem srdce – když pravda a láska zvítězí