NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Pamatuje legendární T-72, BVPéčko a MI-17?

Zhlédnout v akci starý dobrý tank T-72, je zážitek, který se nevidí každý den. Ohlušující start, hromový hluk, nedýchatelné zplodiny výfukových plynů, pocit, ze kterého až mrazí. Málem se vám zastaví srdce. Přestože v Česku ani celé Evropě není v současné době konflikt, kde by tyto tanky vyjely naostro, armádní speciálové s nimi stále zdatně cvičí. O svých dovednostech čas od času v rámci otevřených dveří přesvědčí i širokou veřejnost.

Bojová technika české armády je hodná profesionálů a nemuseli by se za ni stydět žádní vojáci světa. Pancéřovaná T-72tka sovětské produkce je ve výrobě neuvěřitelných 48 let a dokáže vystřelit 5 až 6 ran za minutu. Nevýhodná je pouze její spotřeba. V letní období spolkne 450 litrů nafty na 100 kilometrů, v zimě si řekne až o 600 litrů. Je určena pro 3 osoby a její dostřel je 2 km.

tank_t_72m_011

Druhým oblíbencem armádních veteránů je BVPéčko alias BVP 1 a 2, vyráběné v Československu. Lehké bojové pásové vozidlo se vyrábělo od roku 1968 do roku 1989. Světlo světa spatřilo 17295 kusů, z nichž šla valná většina na export. Nadčasový prototyp s vysokou pohyblivostí a výbornými manévrovacími schopnostmi je opancéřovaný a vybavený kanónem, tankovým kulometem PKT a odpalovacím zařízením protitankových řízených střel 9K11 Maljutka. BVP-1 díky svému pancéřování tvoří spolehlivou ochranu osádky před účinky tlakové vlny a pronikavé radiace v případě použití jaderných zbraní, před působením chemických a bakteriologických zbraní a před radioaktivním prachem při pohybu vozidla v zamořeném terénu. Dovnitř se vejde až 11 lidí.

1-bvp-1

Legendární armádní stroje se najdou i ve vzduchu. Ruské MI-17 patří mezi nejrozšířenější vrtulníky na světě. První let absolvovaly v roce 1975, sériově se začaly vyrábět o dva roky později a z výrobních linek sjíždí až dosud. Posádku nesmrtelného vrtulníku tvoří 3 osoby, dovnitř se vleze až 25 vojáků. Maximální rychlost je 260 kilometrů za hodinu, stroj zvládne bez natankování uletět 960 kilometrů. Díky infračervené naváděcí soustavě umožňuje velmi bezpečnou přepravu během nepříznivých povětrnostních podmínek, jak ve dne tak i v noci.

vrtmi-17a24

Stejně nostalgicky vedle bojové techniky vyznívají i tři nezbytné doplňky, které dělají vojáka vojákem. Poznáváte je?

Army náramek z chirurgické oceli – ozdoba ruky pomocí imitace pásoviny nenechá nikoho na pochybách, s kým má tu čest. Náramek měří 21 centimetrů a má antikorozní a antialergenní povrch.

Pánský Army prsten – dokonalý doplněk všech vojínů i důstojníků, všech, kteří mají pravou nefalšovanou vojnu v srdci.

Řetízek s přívěskem – armádní známky na krk dříve sloužily k snadné identifikaci. Doma je mají na památku veteráni i příznivci aktivních záloh.

 

/foto: Armáda ČR, vhu.cz, M. Šindelář, armytechnika.cz, wiki/