NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Olympiáda natruc, bojkot L.P. 1984

Jako malé děti. Tak se z historického hlediska v letech 1980 a 1984 chovaly dvě největší mocnosti na světě. Bojkotovaly dvě nejslavnější a nejstarší celosvětové sportovní události. Ať už je k tomu vedly více, či méně ušlechtilé důvody, veta politiků rozhodly o osudu deseti tisíce nadějných sportovců, kterým vzaly naději na celoživotní úspěch.

Právě v těchto dnech slaví tento nechtěný distanc výročí 35 let. XXIII. letní olympijské hry se konaly od 28.7. do 12.8. 1984 v Los Angeles v USA. Zúčastnilo se jich 6 797 sportovců ze 140 zemí. Soutěžilo se v 221 disciplínách. Tyto hry byly bojkotovány Sovětským svazem i ostatními státy východní Evropy (kromě Rumunska a Jugoslávie). Podpořily je i Kuba, Etiopie a KLDR. Oficiálně se uvádělo, že důvodem k neúčasti poloviny komunistického světa je nedostatečné zajištění bezpečnosti a nerespektování důstojnosti sportovců.

1984

Pravou příčinou ale byla odplata za rok 1980, kdy se XXII. hry konaly v Moskvě a na níž zase chyběl západní svět. Západ takto reagoval na invazi Sovětů do Afghánistánu v roce 1979. Hlavní iniciativa vyšla od prezidenta USA Jimmyho Cartera, který žádal přeložení her do jiné země, ale tomuto požadavku nebylo vyhověno. Přestože Mezinárodní olympijská organizace kritizovala způsob politikaření mezi dvěma hlavními protagonisty studené války, nezměnila na tom nic.

K bojkotu USA se okamžitě připojily ostatní státy, jako Japonsko, Kanada, západní Německo a další. Velká Británie, Francie a Austrálie oficiálně podpořily bojkot, ale účastnit na olympijských hrách nechaly individuálně na sportovcích. Výpravy, podporující bojkot, které se olympijských her nakonec účastnily, neměly právo na použití státních symbolů, jako jsou vlajka a hymna. Mezinárodní olympijská organizace dovolila sportovcům, kteří byli kvalifikovaní v jejich národních olympijských výborech, aby startovali pod vlajkou NOC. Her se účastnilo 5179 sportovců z 80 zemí v 203 disciplínách.

Patříte-li mezi retro pamětníky, kteří si na celosvětovou sportovní blamáž, jejíž obětí byly především samotní atleti, vzpomínají, nezbývá, než se nad zarputilostí studené války pousmát. Patříte-li mezi mladší generace, kteří konflikt znají jen z vyprávění, vezměme si prosím ponaučení. Ať už budoucnost nedostane příležitost historické chyby v reálu zopakovat.

/wiki, sputniknews/

1980

SYMBOLY SPORTU A SVOBODY:

Náramek z kůže se symbolem Infinity – nekonečno, alfa a omega, vše mezi nebem a zemí – náramek se symbolem nadčasovosti a smyslu všeho lidského konání padne jako ulitý člověku se životními zkušenostmi, stejně jako mladistvému, jemuž leží svět u nohou a celý život má ještě před sebou

Náramek z kůže s přívěskem Jin-Jang – černá a bílá, den a noc, dobro i zlo, oheň a voda – Jin-Jang je životní filozofií, která se vyznačuje vyvážeností, symetrií a odvahou být k sobě otevření a spravedliví. Náramek bude pasovat člověku, pro něhož je tolerance zásadní životní hodnotou.

1980a