NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Odvezte si trabanty, soudruzi!

Třicet let poté, co Prahu zaplavily odložené trabanty a velvyslanectví někdejšího západního Německa se stalo vstupenkou na svobodu pro téměř 15 tisíc lidí. Východní Němci přijížděli do Prahy záměrně, aby se nenásilnou formou dostali na výsostné území svého souseda. Svému snu byli ochotní obětovat naprosto vše. Ulice Malé Strany zaplavily trabanty, které jako symboly komunistického hospodářství zůstávaly opuštěny.

Lidé neváhali odejít ze svých domovů jen s malými kufry, zanechat se svými byty i veškerý majetek, který měl být automaticky zestátněn a ještě se vzdát automobilu z bakelitu, na který se v pořadnících čekalo i 20 let a stálo majlant.

berlin-1211233_960_720

Předrevoluční vlaštovka přilétla z Maďarska

Paradoxně vše začalo v Maďarsku. To začalo už v květnu 1989 z ekonomických důvodů demontovat signální plot mezi Maďarskem a Rakouskem. Na jeho údržbu a další provoz neměla země peníze. Východní Němci začali Maďarsko využívat jako transfer do Rakouska. To ale brzy východoněmecký komunistický režim znemožnil.

Němci se ale nevzdávali. Poslední zemí, kam mohli bez zvláštního povolení vycestovat, bylo tehdejší Československo. Jejich cesta vedla do Prahy. Objekt velvyslanectví NSR byl , jako azyl, zcela zaplněn. Lidé přelézali ploty zahrady, jen aby se dostali dovnitř. Situace v paláci ale hrozila přerůst do humanitární katastrofy. Tisíce lidí se mačkalo na malé ploše. Ženy a děti byly umístěny na třípatrové palandy, které byly naprosto všude v interiérech. Nestačilo sociální zařízení, ani zásoby potravin. Na místě fungoval Červený kříž.

ddr-237476_960_720

Komunisté to vzdali

Situace byla neudržitelná. Po složitých diplomatických vyjednáváních povolil východoněmecký režim uprchlíkům vycestovat zvláštními vlaky do NSR. Odjezd byl naplánován ještě na poslední zářijový den, 30.9.1989. Komunisté však měli jednu zvláštní podmínku. Vlaky musí projet přes území NDR. Možná jen z nostalgie, možná s nadějí, že režim ještě něco zvrátí.

K žádnému zvratu ale nedošlo. Vlak územím Východního Německa profičel bez zastavení. Jako pozůstatek „jízdy, která započala zkázu Východního bloku“ zůstala je auta, která dále trčela v pražských ulicích. Trabant s cedulkou „DDR“ v kontextu způsobil automobilovou krizi, kterou řešilo nejvyšší vedení ČSSD a NDR. „Odvezte si trabanty,“ žádali soudruzi soudruhy.

Přestože obecně média informují o tom, že auta byla v Česku ponechána svému osudu a většina z nich rozkradena, z oficiálních pramenů vyplývá, že na území NDR bylo k 9.10.1989 odtaženo 1525 vozidel.

Pamatujete na dobu před 30 lety, jak jste tehdy invazi DDRáků prožívali vy?

graffiti-745071_960_720

Smartwatch Q18 s integrovanou kamerou – chytré hodinky, díky kterým můžete sledovat všechny důležité informace z vašeho telefonu, aniž byste ho vytáhli z kapsy. Z chytrých hodinek Q18 můžete volat, psát SMS, sledovat notifikace z Facebooku, Messengeru, WhatsAppu, apod. Kromě běžných funkcí, které jsou vlastní každému inovačnímu trendy zařízení, mají hodiny remote kameru s dálkovou spouští fotoaparátu, která je kompatibilní pro systém Android 4.2 – 6.0.