NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Není drak jako drak

Kdy jste byli naposled pouštět draka? Ruku na srdce, tradiční zábava dětí z minulého století se rok do roku vytrácí. Papírový létající ornament, který se ve větru třepotá nad obzorem, je přitom symbolikou nadcházejícího podzimu a vzbuzuje úsměv na tváři.

Pro dnešní mládež představuje podzim nelákavé, až truchlivé roční období. Děti, stejně jako dospělí, pociťují úzkost nad ubývajícím denním světlem, poklesem teplot a po vzoru dospělých tvrdí, že je pro ně podzim velmi depresivní, Ale nebylo tomu tak vždy! Děti se změnily a mohou za to především jejich rodiče. Dříve všichni kluci a děvčata podzim milovali. Vedly je k tomu dlouholeté tradice.

Kdy jindy se daly na poli péct brambory, kdy jindy všichni pouštěli draka? Jedině v tomto období. A že to panečku byla výsada. Kdo draka vyrobí, kdo jej vymaluje, kdo jej na nitce ve větru povede. Každý chtěl být nejlepší. Nad vesnicemi jich poletovaly desítky. Výtvarná dílka malých mistrů pyšně vála ve větru, přinášela úsměv a zábavu pro celá lidská pokolení. Dnes draky hledáme marně. Vítr fouká stále stejně, ale malované létající konstrukce ve výškách chybí. Tradice pomalu zaniká.

kite-2521627_960_720

Jaká škoda pro naše děti, které se o existenci této zábavy dočtou jen v knížkách a nebo o ní uslyší ze vzpomínek svých rodičů. Těch, kteří dobu draků pamatují, ale svým dětem podzimní vyžití odepřely. Jsme příliš konzumní společností? Pohltily nás novodobé technologie natolik, že nám drakiády přijdou povrchní až pokleslé? Nebo jsme jen líní a málo manuálně zruční?

Ať je to tak nebo tak, podzimní pouštění draků má v Česku zhruba pětsetletou tradici. Umění výroby létající příšery pochází z Číny. Stavba a pouštění draků mělo v asijských zemích rituální smysl. V Evropě však draci sloužili a slouží pouze pro zábavu. Postavit dobrého draka zabralo fůru času. Slepit kostru, polepit ji papírem a pomalovat. Čím pestřeji, tím lépe.

Výroba domácího draka není nikterak finančně náročná. Vyjde zhruba na několik desítek korun. Vyžaduje však určitou manuální zručnost a zkušenost. Neváhejte své výtvory zvěčnit a uchovat v digi podobě dalším generacím. Jednou se nad akčními fotkami s rodinou společně zasmějete.

Moderní fotograf fotí mobilem. Zachytit akční záběry v pohybu může někdy být tuze tvrdým oříškem. K tomu, aby se zdařily i ty nejdynamičtější prvky a přístroj nepřišel při krkolomných obratech k úrazu, poslouží bezpečnostní prvky:

kite-2173917_960_720

TVRZENÁ SKLA – poskytují nejlepší ochranu displeje před pády, otřesy, poškrábání, ale i prachem

TRANSPARENTNÍ KRYTY – průhledná (neviditelná) ochrana před mechanickým poškozením pomohla zachránit již nejeden přístroj. Silikonový pomocník nezmění design přístroje a svou funkčností je k nezaplacení.

POUZDRA A KRYTY – díky kreativní nabídce krytů umí být každý mobil do minuty jiný. Stačí si jen vybrat z široké nabídky