NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

MÁJOVÝ RETRO MĚSÍC

Tak bývá vnímán měsíc, kdy vše kvete, voní a příroda jde do největšího rozpuku. Květen je synonymem pro nespočet významných společenských událostí, které lidi rok co rok spojují. Jak slavnostně májové dny začínají, tak monstrózně i skončí.

Hurá do průvodu

První máj = svátek práce. Generace 30+ ještě pamatuje velkolepé prvomájové průvody, které okázale blahořečily mezinárodnímu dni pracujících, který se ve světě slaví od roku 1890, poté co v roce 1886 stávkovalo v Chicagu 300 tisíc dělníků kvůli osmihodinové pracovní době a adekvátnímu finančnímu ohodnocení. Do roku 1948 byl den v Česku slaven jako příjemné setkávání se pracujících, bez politických úmyslů. V době totality byl ale svátek povýšen do vyššího levelu, jako přehlídka síly socialistické dělnické třídy, kdy řízené prvomájové průvody procházely městy s mávátky a transparenty opěvujícími komunismus. Lidé v průvodu, míjející tribuny s papaláši a představiteli státní moci, měli za úkol projevit úctu režimu, přičemž odměnou jim byl možný nákup podpultového zboží, jako mandarinky, banány, nebo tuzexové zboží, které bylo na prvního máje, světe div se, najednou volně dostupným sortimentem v doplňkovém stánkovém prodeji vedle občerstvení. (foto: repro ČT)

1251896-354498

Stavění májky

Stejně kultovně, i když méně demonstrativně, působilo takzvané stavění májky. Jde o pentlemi nazdobený strom, který po celý měsíc dělá parádu ve středu obcí i malých měst po celé Evropě. Májku obvykle tvoří jehličnan nebo bříza, jejichž vrchní část se ozdobí a připevní na ni věnec. Stavění máje se neobejde bez pořádné tancovačky a obecního veselí. Májka má pohanský i náboženský podtext. Má vesnici vyprosit požehnání pro všechny její obyvatele a zároveň do ní přivolat lesního ducha, který zajistí úrodu a příznivé počasí. Postavená májka působí jako trofej pro ostatní osady, proto je třeba ji před loupeživými muži ze sousedství hlídat. S největší pravděpodobností se budou snažit porazit ji nebo odříznout její vrchol. Pakliže se jim to podaří, bude to pro domácí velkou ostudou. Stejně, jako vesele bývá máj stavěn, dochází na konci měsíce k jeho kácení.

maypole-917470_960_720

Májové pobožnosti

Ve velké úctě mají měsíc květen také katolíci. Květen je zaslíben Panně Marii a každodenně jsou slaveny májové pobožnosti. Ty měly původně upozadit vliv pohanských zvyků a posílit vliv římskokatolické církve v pokoře a poslušnosti. Dnes jsou pobožnosti vedeny jako duchovní setkání oslavující bohorodičku s prosbami o její ochranu. Pobožnost vede duchovní i laik v kostele, u kaplí, ale třeba i u Božích muk v polích. Obvykle jde o sled mariánských písní, modliteb, litanií, případně naučné náboženské četby.

church-2661906_960_720

Válečná memoranda

Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na výročí konce druhé světové války, které se v Evropě slaví 8. května 1945. Konflikt, ve kterém zemřelo 20 miliónů vojáků a 40 miliónů civilistů a nemá v historii obdoby, co do genocidy a zhýralosti koncentračních táborů, by měl být varováním i pro budoucí generace a politické elity.

Co den, to zážitek

Přestože polibek pod rozkvetou střešní již máme úspěšně za sebou, absolutně nic nám nebrání užít si květnový čas plnými doušky. Den za dnem, hodinu za hodinou, minutu za minutou. Abychom se v orientaci neztratili, veškeré zážitky zaznamenali a do paměti uložili, poslouží nám CHYTRÉ HODINKY.

Hodinky, které lze využít samostatně s vloženou SIM kartou nebo spárovat s mobilním telefonem, nahradí i videokameru. SMARTWATCH Q18 S INTEGROVANOU KAMEROU mají přehledný 1,56" dotykový zaoblený LCD displej v rozlišení 240x240 px. Dokáží volat i posílat SMS zprávy, disponují videokamerou, foťákem, krokoměrem, budíkem i monitorem spánku pro efektivní odpočinek. Dokonale pracují s notifikacemi - upozorněními z veškerých mobilních aplikací, jako je Messenger, Facebook, WhatsAppu i e-mail.

Zaplaťte Vaši objednávku ON-LINE a získejte dopravu ZDARMA při nákupu nad 599 Kč

V objednávce zadejte kód kuponu: PLATIMONLINE
Akce se vztahuje na platbu kartou a bankovním převodem při doručení na pobočky Zásilkovny!