NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Když masopust vystřídá popelec

Tanec s medvědem, rendez-vous s kobylou nebo kejkle s maškarami. Ne, nezbláznili jsme se. To jen lidový zvyk ukončil blahobytné mezidobí, aby v předvelikonočním období zavládl půst. Čas mezi svátkem Tří králů (6. ledna), a popeleční středou, která letos padla na 6. března, měl zábavný charakter, jehož obsahem byla plejáda karnevalů a vesnických zabíjaček. Tomu však již odzvonilo. Lidé v kostýmech na obecné veselici, zvané OSTATKY neboli FAŠANK, vykonali tradiční rituál - pochovali basu a umlčeli tak muziku. Dnešní den v usebrání a s pokorou přijmou popelec.

carnival-637665_960_720

Prach jsi a v prach se obrátíš

Symbol kříže na čelo, který je udělován na popeleční středu v kostelech, má člověku připomínat vlastní smrtelnost a vyzvat ke kajícímu pokání. Ač se to může zdát morbidní, základ úkonu posypání popelem je zcela pragmatický. Na chvíli se zastavit, nadechnout se a přehodnotit svůj život, který jednou skončí. Nikdo nežije věčně, nikdo si s sebou do hrobu nic nevezme. Veškeré bohatství a honba za mocí jsou pomíjivými životními aspekty a duchovní vize má tvořit trvalejší hodnoty. Lidský jedinec to pozná v okamžiku, kdy do jeho života náhle vstoupí nemoc. Při ní peníze nehrají žádnou roli. Lidský osud je jen a jen v rukou božích.

Talismany (ne-)jen pro štěstí

Ke zpytování svědomí a jako posvěcený talisman, který člověka ochrání před zlem a dodá mu novou naději, poslouží růženec. Modlitební pomůcka je symbolickou alfou a omegou, znakem rovnováhy fyzična i duchovna, kterou člověk potřebuje k tomu, aby byl zdravý a prožil klidný život. Filozofové tvrdí, že právě v tomto symbiotickém propojení srdce a duše se skrývá pravé životní štěstí.

RŮŽENEC ZE SKLENĚNÝCH MAČKANÝCH PERLÍ – MELAFÍR je skvostem mezi růženci. Krémové skleněné perličky jsou k nerozeznání od pravých mořských perlorodek, poeta by neváhal popsat je jako objekty, chytající odlesk slunce a kapičky rosy. Růženec je unikátním českým výrobkem z jablonecké dílny, jejíž tradice sahá do roku 1992, a jde o ručně vyrobený kousek.

the-rosary-1766404_960_720

O něco nápadnější cestu k vlastnímu nitru, uvědomění si malicherností a seřazení priorit v žebříčku hodnot pomohou prošlápnout symboly kříže. Někteří lidé si krucifixy věší ve svých domácnostech, jiní je rádi nosí coby přívěsky na hrudi, blízko u srdce. Kříž je znakem spásy, lidské pospolitosti a oduševnělosti. Právě díky možnosti přemýšlet a konat dobro se lišíme od zvířat, a to nás na tomto světě vykoplo na pomyslný vrchol potravinové pyramidy a učinilo z nás pány tvorstva. Užívání rozumu a citu nás šlechtí.

NÁHRDELNÍK S PŘÍVĚSKEM KŘÍŽKU je vizitkou lidské osobnosti, která nemusí být nutně křesťanem, ale která vyznává zažité společenské tradice a nestydí se za svůj morální kredit. Křížek s řetízkem je dostupný ve variaci zlaté, stříbrné a netradičně černé. Designér vsadil na jednoduchost, v níž se odráží fyzická krása šperku, ale i duchovní obraz člověka. Jde o nadčasový symbol, který se nikdy neohledí a nepůsobí kýčovitě, ani směšně. Jeho nositel může být po právu hrdým člověkem.

god-2012104_960_720