NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Jan Pavel II.: Papež, kterého milovaly davy

Ještě nikdy v historii nebyl nejvyšší představitel katolické církve tak oblíben, jako se tomu stalo v případě Karola Wojtyly, alias Jana Pavla II. Svět ho znal jako obhájce slabých a utiskovaných, milovaly ho davy, zejména mladých lidí, byť tento papež zastával povětšinou konzervativní názory.

Polský rodák by v těchto dnech oslavil stoleté výročí. Narodil se v polských Wadovicích a v říjnu 1978 se stal po 455 letech prvním neitalským papežem. Pro věřící i nevěřící svět to bylo překvapení. Wojtyla měl ale „našlápnuto“ od samotného začátku profesní kariéry. Po 10 letech kněžství se stal nejmladším polským biskupem, o 5 let později arcibiskupem a jeho hvězda stoupala strmě vzhůru. O další 3 roky byl jmenován kardinálem a jeho hlas byl mezi nejvyššími církevními hodnostáři pořádně slyšet. Postavil se za zachování kněžského celibátu a v roce 1974 prokázal statečnost, když se společně s českým, rakouským a německým kardinálem zúčastnil pohřbu kardinála Trochty, který se konal v Litoměřicích. Neměl strach z komunistických perzekucí a přes zákaz komunistické státní bezpečnosti na pohřbu také veřejně promluvil. V Československu posléze navštívil Baziliku Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, kam se ve svém životě ještě jednou, už jako papež v roce 1995 vrátil.

pope-537300_960_720

Jeho volba papežem byla osudová. Poté, co v roce 1978 konkláve zvolilo papežem benátského patriarchu Albina Lucianiho, který přijal jméno Jan Pavel I., ale nový papež nečekaně měsíc po svém zvolení zemřel. Druhé konkláve nejprve vybíralo mezi dvěma Italy, ale 99 ze 111 hlasů získal až Polák Karol Wojtyla. Jako svatý otec hrál významnou roli ve světové politice a je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve Střední a Východní Evropě. Během svého 26 let trvajícího pontifikátu svatořečil 482 osob a blahořečil 1338 osob více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady a absolvoval 104 zahraničních papežských cest po celém světě.

Dokázal si získat davy a jeho fluidum oslovovalo zejména mladé. Za jeho působení se začala konat věhlasná celosvětová setkání mládeže, která přitáhla k víře miliony lidí. Papež se na nich choval bezprostředně, přestože ve své podstatě byl založením konzervativec a byl odpůrce antikoncepce, interrupce, homosexuality a eutanazie. Byl vyhrazeným odpůrcem trestu smrti. A nebránil se ani kritice do vlastních řad. Veřejně se jménem církve omluvil za neadekvátní hodnocení osobnosti mistra Jana Husa jako kacíře, pronásledování italského filozofa a vědce Galilea Galileiho v soudním procesu vedeném římskokatolickou církví v roce 1633, omluvil se za účast katolické církve na obchodu s otroky, prosil o odpuštění všechny ženy s omluvou za to, že církev byla proti právům žen a za historické znevažovaní žen. Kál se za nečinnost a mlčení římskokatolické církve během holokaustu. Omluvil se i za hrubé zacházení misionářů s domorodým obyvatelstvem v jižním Pacifiku. A v neposlední řadě se vyjádřil k sexuálním skandálům katolických duchovnícha uvedl, že „je hluboce raněn chováním svých kněží zapletených do „nejhanebnější formy zla“.

wojt2

Zemřel 2.4.2005 v pokročilé fázi Parkinsonovy choroby a na infarkt myokardu. V roce 2014 byl prohlášen za svatého. Papež klad důraz na význam duchovní obnovy a osobní modlitby:

Růženec z mačkaných kuliček v růžové barvě – modlitební pomůcka ruční výroby z dílny v Jablonci nad Nisou

Růženec ze skleněných mačkaných perlí v barvě krémový Melafír – unikátní kousek, co kus, to originál

Růženec ze skleněných mačkaných perlí v barvě fialová Burgunda – barevně zdařilý kousek, který vzbudí pozornost na první pohled

Auto - růženec ze skleněných broušených perlí v červené barvě – dokonalý vybroušený modlitební skvost do auta

Auto - růženec ze skleněných mačkaných perlí v černo-bílé barvě – klasika mezi klasikou. Hodí se ke každému autu i řidiči.