NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Jak se žilo před 30 lety?

Oslavy třiceti let od Sametové revoluce pohltily celé Česko. Desetitisíce lidí byly opět v ulicích. Demonstrace, Sametový pochod ve šlépějích studentů z roku 1989, pieta, položení kytic, kulturní program, ale i politická prohlášení, hlasité kritické iniciativy nebo jen tichá vzpomínka se zapálenou svíčkou. Ano, i tohle je demokracie a kdy jindy ji vnímat a vstřebávat pod kůži, než právě v těchto symbolických dnech. Každý si našel to své a uctil svátek podle svého gusta.

Letošní veřejné projevy ve svátek 17. listopadu se od těch minulých přece jen v jednom lišily. Lidé opět zvonili klíči. Mezi emocemi byla patrná i skepse, rozladění, rozčarování a nespokojenost s tím, kam jsme to po 30 letech dopracovali. „Chceme, aby tady byli slušní politici, kteří nelžou, chceme, aby Česko bylo zemí, ve které lidi rádi žijí a aby se občané nebáli projevovat svůj názor“, i taková hesla zaznívala napříč ulicemi. Bilancovat, ani hodnotit nehodláme. Podívejme se ale společně do historie, jak se skutečně žilo před třiceti lety. Žilo se lépe tehdy, nebo dnes?

Pamatujete fronty na banány, pomeranče, chybějící toaletní papír, dámské vložky nebo nedostatkovou elektroniku? Říká vám něco pojem podpultové zboží, na které dosáhl jen ten, kdo dal vedoucímu úplatek? O nic lepší nebyla situace ani u řezníka. Pokud jste měli zrovna chuť na řízky z kýty a na pultě byl jenom tukem prorostlý bůček, pak byla volba jednoduchá: Ber nebo nechej být! Ani levné pivo nedostatek v zásobování nedokázalo vynahradit.

public-safety-2647298_1920 (2)

Zásadní rozdíly tehdy a dnes:

 1. Všichni museli pracovat

  Kdo nepracoval, mohl být souzen za příživu. Zaměstnanost byla sice mnohdy uměle vytvořená, nicméně v technicky stále více zaostávajícím průmyslu se každá ruka hodila.

 2. Nic nebylo k dostání

  Bez úplatku, protislužby nebo známostí nešlo sehnat ani tak obyčejné věci, jako hmoždinky nebo „žabky“ na záclony

 3. Kdo nekrade, okrádá rodinu

  Heslo obecně známé, které na svém pracovišti aplikoval každý. Paragraf rozkrádání majetku socialistického hospodářství sice existoval, ale v praxi mizelo pod rukama kde co

 4. Centrální bytová výstavba

  Stavěla se celá sídliště bytů státních, podnikových, ale později i svépomocí. Rozdělovány byly podle pořadníků. Na byt se čekalo v průměru 5 let.

 5. Neexistovalo soukromé podnikání

  Nikdo nemohl dělat na sebe oficiálně, čile však fungovaly melouchy neboli práce fuškou

 6. Bezdomovci byli neznámým pojmem

  Lidé měli sociální jistoty, takže člověk bez bydlení neexistoval.

 7. Nepřizpůsobí byli pod dohledem

  Ať už vysloveně na „nefachčenka“ nebo na lidi s jakoukoliv odlišností v myšlení a chování si režim posvítil

 8. Osobní automobil byl luxus

  Na osobní auta se psaly pořadníky. A jejich ceny byly od 60 do 80 tisíc, při průměrné měsíční mzdě 2500 Kč.

 9. Jídlo bylo v přepočtu dražší, než nyní

  Ačkoliv se to nezdá, v přepočtu na průměrný výdělek máme levněji dnes a pomyslný nákupní košík naplníme více.

 10. Svoboda slova a vyznání neexistovala

  Asi největší problém tehdejší doby. Existovala vláda jediné strany (KSČ) a kdo se jí protivil, byl trestán a pronásledován.

800px-17listopadu89_pomnik_(detail)

Pro všechny, kteří chtějí i nadále žít ve svobodné zemi:

Auto - růženec ze skleněných broušených perlí – svoboda vyznání byla jednou z nejvíce potlačovaných názorů. Ačkoliv byli věřící lidé komunisty pronásledováni, nepodařilo se jim víru z lidských srdcí vymýtit

Náhrdelník - ukřižovaný Ježíš – málokdo si dovolil vzít v době totality na krk veřejně řetízek s křížkem. Dnes jde o velmi častý a velmi módní doplněk i pro nevěřící.

Pánské náušnice pecky – muži a náušnice? To za komunistů nešlo dohromady. Dnes jsou náušnice výrazem životního stylu, bez toho, aniž by člověka někdo soudí.

Boxer- prsten z chirurgické oceli – dříve nutně symbol anarchie, která nebyla v socialistickém zřízení žádoucí.

Řetízek s přívěskem ,,žiletka“ silver/gold – rebelie se za komunistů tvrdě trestala, dnes je běžnou součástí našich životů a v podstatě jsme vůči ní imunní natolik, že si jí už nikdo nevšímá