NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Jak pečovat o šperky?

Jistě to zná každá z nás. Střídavě brouzdáme po internetu i po krámech, možná jen tak zabíjíme čas... a najednou... najednou se zakoukáme. Vyjímá se důstojně, okázale a bude nám s ním hezky. Musíme ho mít! Bude to láska. Vášeň. Na dlouho... a chlapa za tím skutečně nehledejme.

Obyčejná žena miluje šperky. Zvláště ty, ve kterých vyniká její ego a které jí vizuálně sluší. Své portfolio šmuků si hýčká, schraňuje a rozšiřuje od brzkých mladých let. Každá má svůj vytříbený vkus a ví, v čem je kočka. A tak se šperkovnice rok od roku plní všemi možnými doplňky, aby ženu ozdobily podle příležitosti i podle nálady.

portrait-3220831_960_720

Nejpalčivější otázka, co se šperků týče, zní, jak skvosty v krásném stavu uchovat. Stejně jako všechny věci na světě, i bižuterie a drahé kovy podléhají opotřebení a je na nich viditelný zub času. Nic není navěky, ale bezvadný stav šperků se dá při správné péči zaručit na dlouhou dobu.

Co šperkům nesvědčí?

Není žádným tajemstvím, že šperky ve styku se světlem a vlhkostí oxidují, ty méně kvalitní pak dokonce podléhají korozi. Poradíme vám, jak správně pracovat s drahými kovy i běžnou bižuterií.

Šperkům ubližuje pot, kosmetické přípravky, prach i přímé UV záření. Nejlépe by se jim dařilo, kdyby byly uskladněny při konstantní teplotě na temném místě. To bychom si jich ale pak vůbec neužily.

Noste je podle libosti, ale vyhněte se prostředí bazénů, saun, mořské vody. Sundejte je při zahradničení nebo při práci se saponáty. Základní údržba při běžném nošení spočívá v každodenním jemným otřením jemným hadříkem, abychom je zbavily zbytku potu a nečistot. Důkladnější péči si šperk zaslouží jedenkrát týdně.

treasure-chest-619868_960_720

Laická domácí pomoc

BIŽUTERII – ponořte na hodinu do horké vody v koncentraci s přípravkem na mytí nádobí v poměru 50:50. Použít lze i kupované ubrousky na stříbrné povrchy, kterými lze šperk vyčistit

STŘÍBRO - naneste na klenot zubní pastu a čistěte pomalu krouživými pohybu měkkým zubním kartáčkem. Při větším zanesení lze využít chemickou reakci, kdy šperk zabalte do alobalu k němuž přisypete kypřící prášek do pečiva. Do alobalu udělejte jehlou malé dírky. Vložte do hrníčku a zalijte horkou vodou. Čistící reakci lze pozorovat pouhým okem. Doporučujeme nechat v lázni nejméně 12 hodin.

ZLATO - ideálním pomocníkem je ocet a voda. Ocet s vodou v poměru 1:10 nalijeme do hrnce a přivedeme do varu. Šperky vložíme dovnitř a vaříme nejméně 30 minut. Poté propláchneme ledovou vodou a vyleštíme papírovým ubrouskem.

Pakliže se vám šperky vyčistit nedaří, vyhledejte pomoc profesionálů. Čištění ultrazvukem provádí v každém značkovém zlatnictví a klenotnictví. Obvykle stojí od 50 do 250 korun podle velikosti.


Bonusový tip pro naleštěnou bižu

Oxidaci kovu při nošení zabráníte, pokud šperk ihned po zakoupení natřete bezbarvým lakem na nehty. Hodí se na chirurgickou ocel i skleněné kamínky.