NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Gottwaldův vítězný únor

Uplynulo 72 let od státního převratu v Československu. Vítězný únor přivedl k moci komunisty a od 25.2.1948 už v tuzemsku nezůstal kámen na kameni. Komunisté, kteří si již od konce druhé světové války dělali ambice na převzetí moci a orientovali se na Sovětský svaz, posilovali ve volbách od roku 1946, kdy získali přes 40% hlasů. V červenci 1946 se stal premiérem Klement Gottwald a komunisté získali strategická ministerstva pro chod státu. Klíčové rozhodnutí v otázce zahraničně-politické orientace představovalo nepřijetí takzvaného Marshallova plánu, čímž se Československo nadobro dostalo pod vliv SSSR.

Od počátku roku 1948 vzrůstalo napětí mezi KSČ a jejími oponenty ve vládě. Rozbuškou, která odstartovala všechno dění, se staly čistky ve sboru SNB, kdy své funkce muselo opustit osm nekomunistických velitelů. Proti tomu se vzbouřila část vlády a žádala zastavit kádrové změny. Ministři za národně socialistickou stranu, lidovou stranu a demokratickou stranu plánovali podat demisi. Premiér informoval prezidenta, že nekomunističtí ministři chtějí rozbít vládu. Beneš zamítl možnost úřednické vlády a slíbil, že v případné nové vládě bude předsedou opět Gottwald. Poté, co tři ministři demisi skutečně podali, Gottwald vybídl prezidenta, aby ji přijal. Komunisté vyšli do ulic. Začali budovat Lidové milice a budovali také Akční výbory Národní fronty, jejíž členové začali přebírat vedení organizací a propouštět zaměstnance.

14_-_H_091_120-015_vodoznak

Plakát k 25. výročí Vítězného února (1948–1973). Autor: V. Šťastný. MMP H 091.120/015.

 

Gottwald pak na otázku Beneše: „A když demisi nepřijmu?“ měl pohrozit vyhlášením generální stávky a vysláním oddílu Lidových milicí do ulic, ale i zásahem Sovětského svazu. Veškerou iniciativu převzali komunisté. Na 24. února byla vyhlášena generální stávka. Beneš ale stále trval na svém stanovisku a informoval ministry národně socialistické strany, že komunistickému nátlaku neustoupí a že nebude jmenovat vládu, v níž by nebyly zastoupeny všechny strany. Komunisté ale pokračovali v nátlaku a od rána 25.2. připravovali další velkou demonstraci na Václavském náměstí, která se měla v případě prezidentova odporu přesunout na Hradčany. V pohotovosti už bylo i přes 6 tisíc ozbrojených členů Lidových milicí.

V 16:15 odpoledne prezident krátce jednal s Gottwaldem. Oznámil mu, že přijímá demisi ministrů a podepsal doplnění vlády podle Gottwaldova návrhu. Podle některým autorů tímto krokem Beneš porušil platnou ústavu. Gottwald uvědomil o prezidentově rozhodnutí vedení KSČ a odjel oznámit událost davu na Václavském náměstí. „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky....“ a dále už to znáte.

Tato slova změnila historii Česka na dlouhých 41 let.

/foto: ČTK, muzeumprahy.cz, Rudé Právo-wikipedia/

800px-Gottwaldův_projev_21._2._1948

Osvěžte si české dějiny s časoměřičem:

Smartwatch X6 - Chytré hodinky X6 se pyšní technologií prohnutého displeje, která slouží k lepší viditelnosti. Zároveň však také dodává hodinkám elegantnější a přirozenější vzhled na ruce. Jednoduché spárování s chytrým telefonem prostřednictvím Bluetooth vám umožní sledování veškerých aktivit a činností z Vašeho telefonu, aniž byste ho vytáhli z kapsy. Párování však není nutné - díky podpoře microSD a microSIM karty lze hodinky využívat také bez smartphonu. X6 disponují množstvím funkcí, které mimo jiné pomáhají udržovat zdravý životní styl nebo dosáhnout osobních cílů.

 • Integrovaný mikrofon - snadné vyřizování hovorů, tvorba audio nahrávek

 • SMS - odesílání a přijímání zpráv

 • Záznam o přijatých a nepřijatých hovorech a SMS

 • Bluetooth 3.0- pro spárování s mobilním telefonem se systémem Android a iOS

 • Slot na micro SIM kartu- samostatný a plnohodnotný chod

 • 0,3 Mpx fotoaparát- pro zachycení každého okamžiku

 • Krokoměr - pro pohybové nadšence

 • Kalkulačka

 • Světový čas

 • Monitor spánku - kontrola vydatného odpočinku

 • Přehrávání hudby - přímo z SD karty v hodinkách nebo ovládání hudby v telefonu

 • Slot na micro SD kartu - až 32 GB

 • Notifikace - upozornění z veškerých mobilních aplikací (zprávy z Messengeru, Facebooku, WhatsAppu, e-mailu, apod.)

 • Budík/kalendář/kontakty

 • Remote camera - dálková spoušť fotoaparátu v mobilním telefonu (pouze pro Android)

 • Galerie - zobrazení fotografií/obrázků ve formátu jpeg, png

 • Alarm - ochrana proti ztrátě a krádeži