EKO FLAŠKA pro záchranu planety

Revoluční objev, který může změnit historii lidstva. Na světě je rozložitelná flaška. Láhev drží svůj tvar jen po dobu, kdy je v ní obsažena tekutina. V okamžiku, kdy se vyprázdní, se začne sama od sebe rozkládat. Materiál, který byl mohl nahradit tolik diskutované a proklínané PET láhve, je vyroben z červených mořských řas a vody. Autorství si připisuje islandský student Ari Jónsson./foto: Jónssons archiv/

Snaha vyvinout produkt, který by jednou mohl úplně nahradit plast na jedno použití, je záslužným počinem. Světová hrozba, v podobě nechtěného plastového dědictví, je noční můrou všech vědců. Minimální doba, za kterou se v běžných podmínkách rozloží jedna PETka je 450 let.

algae-water-bottle-by-ari-jonsson-designmarch_dezeen_ban

Polovina plastových věcí je přitom určena k jednorázové spotřebě a je možno je materiálově nahradit. „Je důležité najít cestu, jak toto neskutečné množství odpadků omezit,“ řekl Jónsson na festivalu designu v islandské metropoli Reykjavíku. Částečným řešením by se mohla stát alternativní láhev, jejíž výroba spočívá v kombinaci vody a prášku z červených mořských řas. Náklady jsou minimální a největší výhodou je, že se flaška sama zlikviduje na biologický odpad.

Problematika plastů a mikroplastů přerůstá z globálních rozměrů v univerzální mega ekologickou katastrofu. Nejenže dochází k znečištění až zamoření půdy při skládkování do země, ale plasty končí i na dně oceánů a mikroplasty, pouhým okem neviditelné, jsou pak rozesety naprosto všude.

Z posledních výzkumů vyplývá, že průměrný člověk ročně vdechne a sní 50 tisíc mikroplastů. Ty pak procházejí jeho zažívacím traktem a usazují se v tkáních. Ty nejmenší částečky pak mohou dokonce spustit v těle autoimunitní reakce. Mikroplasty jsou všudypřítomné na celé planetě a záleží na každém z nás, aby se začal choval ekologicky.

Balená voda v PET láhvích obsahuje průměrně 22krát víc mikroplastů, než voda z kohoutku. Člověk, který bude konzumovat pouze balenou vodu, by tak ročně přijal do těla, jen z tohoto zdroje, 130 tisíc částic v porovnání se 4 tisíci částicemi z vody točené. To už stojí za zamyšlení, viďte?

MILUJEME EKOLOGII

Pletený náramek na ruku- multi – harmonie spletenců z bio bavlny dává celku nebývalou sílu a odhodlání. Majitel náramku jeho užitím vyjadřuje postoj silného ega, kterému není lhostejné v jaké společnosti žije. Náramek je symbolem pevnosti a odhodlání

Znamení zvěrokruhu- náramek z kůže a korálku – náramek podle znamení zvěrokruhu. Co měsíc, to zdobný šperk. Přesně tak, jak to příroda, vesmír a náhoda zařídila.

Řetízek s přívěskem Bull – pazourek, kel, zub nebo jen symbol, že všichni jsme vzešli z lůna přírody a do ní se i navrátíme. Přívěsek nenechá nikoho na pochybách, na které straně barikády stojíte vy