NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Cestovatelská legenda oslavila 100+1

Málokomu osud nadělil tolik, jako Miroslav Zikmundovi. Legendární cestovatel, který projel s Jiřím Hanzelkou celý svět, nashromáždil ve svém cestovním pase 273 razítek a víz z cest, nikdy nelitoval ani jediného dne. Prožil úchvatný život plný dobrodružství. Na Valentýna navíc oslavil své 101. narozeniny. Bůh mu dopřál poznat nejrůznější etnika, kultury, země, zvyklosti a všechny tyhle poznatky přenést skrze zápisky do knih a skrze vzpomínky do slov.

1_2

Zikmund vskutku dostal do vínku za několik lidských životů. Jako dítě štěstěny byl ve správný čas na správném místě, měl ve svém putování štěstí a nikdy ho na cestách nepřemohla žádná nemoc. Ve vozech značky Tatra spolu s kolegou Hanzelkou ujeli projeli více než 80 zemí na 5 kontinentech a dělali čest značce „made in Czechoslovakia“. Z prvních cest do Afriky a Jižní Ameriky bylo odvysíláno přes 700 reportáží. Přenocovali třeba na vrcholu Cheopsovy pyramidy, pokořili horu Kilimanžáro, v konžském pralese se setkali s Pygmeji, v Riu de Janeiru se málem utopili a v Ekvádoru se setkali s lovci lebek. Na druhé cestě projeli Asii a Oceánii. Od Turecka, Sovětského svazu až po Novou Guineu. Neuvěřitelný příběh dvou cestovatelů nepřestává udivovat ani po půl století.

2_2

Rozsáhlý archiv světoběžníků spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde Zikmund dodnes žije. Má k dispozici 3 cestovatelské deníky, včetně map, negativů, diapozitivů, filmového materiálu, korespondence a jiných dokumentů. Zikmundova pečlivost a systematičnost je proslulá a z dnešního pohledu až neuvěřitelná. Archív plný pozoruhodností, který nepřestává fascinovat, je stále živým organismem, jenž sám Zikmund stále doplňuje a svolně tvrdí, že by všechno zopakoval ještě jednou.

Nezbývá, než přát hodně zdraví a věřit, že si zasloužilý podzim života užije obklopen těmi nejkrásnějšími vzpomínkami.

(foto: Technické muzeum Tatra + Muzeum JV Moravy Zlín)

3

A co vy? I vy cestujete rádi?

Máme pro vás amulety pro štěstí a radost z cestování:

Auto - růženec ze skleněných mačkaných perlí – anděl strážný pro vaše cesty z dílny firmy JHP Duňka, s.r.o. z Jablonce nad Nisou s tradicí od roku 1992.

Stříbrný přívěsek - Maltézský kříž – visací dekorace na zpětné zrcátko pro extra řidiče

Přívěskem s hologramem ala Egyptnádherný šperk, který musíte jednoznačně mít!

Slon pro štěstípřívěsek pro štěstí, aby vás „muška jenom zlatá“ neopustila ani za volantem

Řetízek s přívěskem ,,žiletka“ - extravagantní šperk pro pořádné borce. Amulet, který vám dovolí bezpečně „řezat zatáčky“

e-18-34