NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Česku vládne masopust

Rok s rokem se sešel a opět tu máme ten výjimečný týden, v němž končí plesové veselí, pochovává se basa, ve velkém se pořádají zabíjačky, zpívá se a tančí, aby na popeleční středu začal půst. Masopust, fašank nebo chcete-li ostatky je slavnostní období, mezi Vánoci a Velikonocemi, v němž si lidé užívají karnevalu a oděni v kostýmech se veselí v ulicích města.

Zabíjačky provoní nejedno městské náměstí, pivo teče proudem, tančí se a zpívá. Možná se ptáte, proč? Odpověď je zřejmá: období plesů a karnevalů představovalo etapu mezi dvěma půsty od masa i veselí. Je tím myšlen Advent před Vánoci a postní doba před Velikonocemi. A pravověrní zbožní lidé tento mezičas využili po svém. Jedli, pili, skotačili.

Máme před sebou vrchol tohoto období. O masopustním víkendu se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a vše končí taneční zábavou. V úterý před popeleční středou se pochovává basa, což znamená, že muzika dostane na 40 dní půstu útrum.

carnival-2490699_1920 (2)

Co nás čeká a nemine? Nejrůznější pouliční kejkle masek, maškar a folkloru by se neobešly bez zpívajícího medvěda, kosou hrozící smrtky nebo žehnajícího mnicha. Doprovodný program zajistí folklorní soubory, které obecenstvo pobaví prostřednictvím nejrůznějších říkadel a písniček.

Rozhodli jste se, že si letošní masopust užijete? To vám rozhodně schvalujeme. Neseďte doma za pecí a vyrazte se pobavit do víru městských i vesnických radovánek. Určitě vás nemine nějaký ten koblížek, které hospodyňky na masopust speciálně připravují, sklenička slivovičky od pana hospodáře a jelítko na omaštění pusiny od řeznického mistra. Masopust je zkrátka vše kromě nudy a askeze. Hodujte a veselte se!

carnival-637665_960_720

V upomínku letošního fašanku:

Pletený náramek z přívěskem FRIENDS – užijte se letošní ostatky s přáteli!

Náramek z pravé kůže s přívěskem ryby – ryba patří k postní době, která popeleční středou začíná

Náramek z pravé kůže I love Jesus – masopust i následný půst má i svůj náboženský význam

Náramek s přívěskem čtyřlístku pro štěstí – štěstí není nikdy dost