NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

ČERNOBYL znovu ožívá

Drama, které jsme přežili...“

   

Od výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu letos uplynulo 33 let. Exploze reaktoru čtvrtého bloku byla následkem nepovedeného experimentu, který měl být paradoxně spojen s bezpečnostní zkouškou. Následkem výbuchu zemřelo na 4000 lidí, důsledky jsou ale ještě dalekosáhlejší.

Test, který měl ověřit, jestli bude elektrický generátor (poháněný turbínou) po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 vteřin napájet čerpadla havarijního chlazení, měl oproti plánu zpoždění. Během několikahodinového odkladu došlo k personálnímu střídání směn. Nové osazenstvo nebylo na zkoušku plně připraveno, byl na ně ale vyvíjen tlak, aby byl test proveden. Více než deset hodin byl oproti předpisům odpojen systém nouzového chlazení reaktoru. Systém, který nebyl žádoucí v „on“ provozu po dobu probíhajícího testu.

pripyat-1374515_960_720_1

Na řídícím velíně bylo v době havárie nejméně dvanáct osob. Je prokazatelné, že již před samotným zahájením operace probíhal spor, jak nízký výkon je ještě bezpečný pro vykonání zkoušky. „Reaktory chyby nedělají, jenom lidé,“ trval na svém neodbytný provozní zástupce hlavního inženýra Djatlov. Chybou jednoho z operátorů nastal prudký pokles výkonu reaktoru až na prakticky zastavení štěpné reakce. V tu chvíli mohli ještě operátoři experiment ukončit a reaktor definitivně odstavit. To bylo ale pod jejich úroveň, a tak pokračovali.

Aby dosáhli opětovného zvýšení výkonu, zapínají operátoři přídavné oběhové čerpadlo. Dosáhnou však pouze jediného, že dále klesá tlak a reaktor se úplně zastavuje. Běžně by reaktor odstavily automatické havarijní systémy. Ty jsou ale v době testu úmyslně odpojeny. Nastává osudová chyba, která spouští lavinu reakcí, která nebude mít cesty zpět. Operátoři vysunuli z jádra všechny regulační tyče, uměle zvýšili výkon reaktoru, uzavřeli přívody páry a experiment, který málem vyhubil půlku Evropy ve své zrůdnosti začal.

Reaktor běžel, snížil se průtok chladící vody, rostla teplota i tlak. Tlak páry začal zvedat 350kg uzávěry palivových tyčí. Jako poslední „brzda“ mělo být zasunutí všech regulačních tyčí, ale jejich účinek byl příliš pomalý na to, co se v reaktoru dělo. Některé tyče se ani zasunout nemohly, protože dráha pro jejich zasunutí byla zdeformovaná teplem.

chernobyl-3711290_960_720

Reaktor byl přetlakován. Pára odmrštila horní betonovou desku reaktoru o váze 1 000 tun. Do reaktoru vnikl vzduch a reakcí vodní páry s rozžhaveným grafitem vznikl vodík, který vzápětí explodoval a rozmetal do okolí palivo a 700 tun radioaktivního hořícího grafitu, což způsobilo požár.

Personál je v šoku, nevěří, že mohlo dojít k explozi. Situaci bagatelizuje a posílá na místo personál bez ochranných masek. Těsně po havárii zemřelo 31 osob, zaměstnanců elektrárny nebo hasičů, na důsledky akutního ozáření, přes 140 lidí bylo zraněno a více než 100 000 se zpožděním několika dní. Kdy už nebylo udržitelné informace dále tajit, evakuováno z města Pripjaťi.

O jaderném neštěstí, které nemá v celém světě obdoby, pojednává nový seriál z produkce americké HBO a britské Sky, s názvem Chernobyl. Mimořádně zdařilé dílo ukazuje surovou realitu v kontextu reálných postav. Znalci oceňují atributy sovětské Ukrajiny 80. let. Vzhled postav, oblečení, účesy, domy, okolí, vše je časově autentické a naprosto dokonalé. Přesnost v detailu vyrazí dech všem, kteří osmdesátá léta pamatují. Pakliže máte rádi žánr plný napětí a zajímá vás historie faktu, můžete pětidílný seriál sledovat na HBO nebo pomocí sítě na topserialy.to

pripyat-1366158_960_720

Sérii lze sledovat i na mobilním telefonu. Abyste měli co nejlepší výhled, účinným pomocníkem pro maximální komfort z vysílání je zadní kryt se stojánkem.

Pevný zadní kryt se 360° stojánkem pro Huawei Nova – z tvrzeného plastu, je nejen přirozenou ochranou přístroje proti upadnutí, ale dovolí ho postavit do jakékoliv pozice ve stavu svislém. Stojánek je bytelný a přístroj je s jeho použitím stabilní

Silikonový lesklý zadní kryt se stojánkem pro Huawei Nova – zdobná variace krytu se stojánkem je praktickým pomocníkem v laickém a jednoduchém užití. Pro svou zdobnost a nepřehlédnutelnost jej milují zejména ženy

Army pevný zadní kryt se stojánkem pro Huawei – pevný, odolný, ten nejstabilnější ze stabilních. Vojenský design a kvalita zpracování mluví za vše. S army krytem jste komplet chráněni.

chernobyl-2471003_960_720