NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

BUSKING, milovaný i nenáviděný

Máte rádi Mickey Mouse, krtečka, medvídka pandu, šaška nebo hudebníky, herce a kejklíře v ulicích měst? Zvedli vám svou přítomností náladu a dokázali rozveselit jinak pošmourný den? V českém centru turismu, Praze stověžaté, už je nepotkáte. Radní vydali vyhlášku, která jejich činnost zakazuje a bere to šmahem. Nerozlišuje maskoty od zpěváků či hudebních produkcí.

Busking, neboli v doslovném překladu pouliční umění pro peníze, je v centru Prahy nežádoucí. Radní vnímají lidi v kostýmech jako nevkusné postavičky, s absencí uměleckého smyslu. Rozdělili tak společnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedna sorta lidí performery v kostýmech miluje a vítá, druhá je považuje za extravagantní a obtěžující, zvláště, když v rámci svého působení rozdávají lidem letáčky s cílem nalákat je na určitou marketingovou akci.

woman-4540217_960_720

Dva nesmiřitelné tábory

Za nepřípustné je rovněž považováno foukání bublin z mega bublifuků nebo rušení hlukem. Před zákazem proto neobstál ani umělec, který chtěl na Starém městě hrát na skleněné skleničky, což se v obecném pojetí za umění považovat rozhodně dá.

Praha se tak vymezila proti pouličnímu umění, které je v mnoha světových metropolích doma. Americký NewYork, město, které nikdy nespí, je mekkou buskingu. Mnohdy je právě on startovací čárou pro nové hollywoodské hvězdy, které dobijí svět. Stejně tak patří busking do Paříže, Londýna nebo italského Milana.

Festivalové radovánky

Umělecká obec se domnívá, že je vyhláška neúměrný zásah do svobody uměleckého projevu. Lidé, kteří nejsou k problému lhostejní, se spojují prostřednictvím sociálních sítí, zakládají skupiny (např. Busking – pouliční umění), kde o problematice a jejím řešení diskutují a svou základnu evidují i prostřednictvím webu, který podporuje fenomén pouličního hraní.

Web Busker Jam už dva roky objevuje nové umělce, nadšené a talentované, které v rádiích neuslyšíte. Busking totiž frčí a své o tom vědí i v dalších českých městech. Červnový Buskers Fest v Českých Budějovicích, srpnový festival pouličního umění Do klobouku v Jindřichově Hradci nebo již třetí ročník Pilsen Busking Fest na konci září dívají jasnou odezvu, co se lidem líbí.

girl-4502545_960_720

Máte rádi pouliční umění?

Pletený náramek se sovičkou a srdcem – kreativitě se meze nekladnou. Velmi osobitý náramek pro ženy. Čtyřkombinace symbolů dává velkou variabilitu v jeho užití. Hodí se jak pro všední dny, tak pro slavnostní účely.

Náramek z pravé kůže s motýlem – pouliční umění je jeho domovem. Originální doplněk si zamilují vyznavačky hippies i retro stylu.

Provázkový náramek s korálky – decentní šperk, který spojuje dva kreativní světy. Uspokojí milovnice provázkování a kůže, stejně jako fanynky korálkování a lomícího se světla a třpytu.

Vintage náhrdelník s přívěskem Sovy z Harryho Pottera – netradiční pojetí ozdoby dekoltu nenechá nikoho na pochybách, že je jeho nositelka holkou do nepohody. Kreativní design je nvíc zárukou originality

Retro dámský prsten s květinami – nespoutaný styl „děti země“ se bude hodit všem ženám, které milují přírodu a vše, co z ní pochází