NYNÍ NÁS MŮŽETE SLEDOVAT I NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU, JSME TAM JAKO ZISKOUN.CZ !!

Apollo 11 slaví půl století

Jeden z nejodvážnějších technologických počinů, které lidstvo zažilo. V přímém přenosu jej sledovaly miliony lidí. Let a výstup člověka na Měsíc! Raketa Apollo 11 v čele s Neil Armstrongem odstartovala 16. července 1969 v 13:32 hodin světového času z komplexu Kennedyho vesmírného střediska v USA. Let k Měsíci trval čtyři dny.

Dne 20. července se Armstrong s kolegou Aldrinem v lunárním modulu Eagle odpojili od velitelského modulu Columbia. Na povrch měsíce dosedli ve 20:17 hodin. 21. července ve 2:56 se Amstrong stal prvním člověkem, který vystoupil z lodi a dotkl se nohou jiného kosmického tělesa. Jeho kolega jej následoval za 18 minut.

704566_

Přistání se neobešlo bez komplikací. Počítačový program spustil alarm, narychlo se měnilo místo dosedu kvůli hornatému povrchu a hrozilo, že dojde palivo. Vše dobře dopadlo a do povrchu Měsíce mohl být vtisknut slavný otisk šlápoty, který dodnes vzbuzuje emoce a spekulace. „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo,“ řekl tehdy do éteru Armstrong.

Oba muži na měsíčním povrchu vztyčili americkou vlajku. Telefonicky se s nimi spojil dokonce americký prezident Nixon se slovy: „Je to určitě ten nejdůležitější telefonát v historii. Ani vám nemohu říci, jak jsme všichni pyšní na to, co jste dokázali. A jak k nám mluvíte z Moře klidu, inspiruje nás to ke zdvojnásobení našeho úsilí přinést mír a klid na Zemi.“ Astronauti strávili venku dvě a čtvrt hodiny, nasbírali 21 kg vzorků a po 21,5 hodiny od přistání odstartovali k hlavní lodi Columbia a pak zpět k návratu na planetu Zemi.

Přistání člověka na Měsíci se stalo nejen historickým milníkem, ale i astrologicko-technologickým pokrokem, který doposud nemá přemožitele. Velkolepou poctu půl století starému výkonu vzdává také brněnské planetárium. Představení Vzhůru na Měsíc! je 3D velkolepou poctou pro 400 tisíc techniků a vědců, kosmickou raketu a kosmickou loď z 5,5 milionu součástek a 12 pozemšťanů – před padesáti roky. To je příběh, který zažijete pouze v brněnském digitáriu.

67075918_10156629040114842_8770338637364592640_n


Aby vás žádný technologický pokrok neminul, nezůstali jste ve vzduchoprázdnu, vakuu a zapomnění, pořiďte si Smartwatch Q18 s integrovanou kamerou. Chytré hodinky spárujte s mobilním telefonem a můžete z nich volat, psát sms nebo sledovat notifikace ze sociálních sítí. Fungují však i samostatně na základě vložené mikro SIM. Jsou kompatibilní s Android: verze 4.2-6.0. Mají zabudovanou Remote cameru, která je ovládána dálkovou spouští fotoaparátu v mobilním telefonu a jsou chráněny proti ztrátě a krádeži. Vzdálí-li se telefon o více jak 10 metrů, automaticky vás hodinky upozorní.

 (foto: NASA, Planetárium Brno)